#زبان‌فارسی #افعانستان جناب آقای اشرف‌غنی رییس محترم…

#زبان‌فارسی
#افعانستان

جناب آقای اشرف‌غنی
رییس محترم جمهوری اسلامی افغانستان

با سلام و احترام ، اخیرا جناب‌عالی در جمعی محدود از جوانان کشور خویش و برای تحریک و تشویق آنان ، ایرانیان را دزد زبان فارسی معرفی کرده‌اید و…
در این میان چند نکته شایان گفتن است که به عرض مبارکتان می‌رساند.
تعبیر دزد برای همسایه‌ای چون ایران بزرگ به‌کاربردن بیشتر جنبه دستِ پیش گرفتن و بستانکار‌شدن دارد وگرنه نمی‌دانیم چرا ما هرچه گم می‌کنیم در آن سوی مرزها پیدا می‌شود؟
دیگر این که اوضاع نابسامان توجه به زبان فارسی درکشور عزیز ما ، جناب‌عالی را به بیان چنین تعبیری سخیف واداشته‌است که به استحضار می‌رساند این بی‌توجهی مقطعی به معنی دست‌کشیدن از میراث فرهنگی و تاریخی و زبانی این سرزمین پاک نهاد نیست و در اینجا باافتخار می‌گوییم که اقوامی بزرگ و عزیز چون آذری‌ها و … هم به هر هنگام و هنگامه مدافع زبان فارسی هستند.
شما نیک می‌دانید که اکنون از آن خراسان بزرگ در مقام مهد زبان پارسی سهم اندکی متعلق به مرزهای سیاسی کشور شماست و بر اساس شمار گویش‌وران کنونی این زبان در ایران ۸۰ میلیونی هم که باشد ، سخن ناپخته سرکار ، مرغ پخته را به خنده می‌آرد.
البته به جناب‌تان حق می‌دهیم که در این‌مقطع که سیاستمداران ما سرگرم انتخابات و استادان ادبیات ما مشغول انتخاب واحد و شاعران ما سرگرم انتخاب مضمون هستند ، جناب‌عالی فرصت‌ربایی بفرمایید و چنین سخن برانید.
امید است در فرصت فراغت با خوانش شاهنامه و گلستان و بوستان بیشتر و بهتر دریابید که استوانه زبان فارسی چیست و پشتوانه بی پشتونِ آن کجاست.
ایام شادکامی‌تان مستدام.

#دکتر_عبدالرضا_مدرس‌_زاده

👇👇

@bare30p

———————————————-

واقعا همچین ادعا شرم اوری شده؟؟

———————————————-

درودوسپاس که مطالعه فرمودین🌸🙏
متاسفانه باید عرض کنم بله

پاسخی بگذارید